W dzisiejszym wpisie blogowym chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom najważniejszą dzielnicę stolicy, jaką niewątpliwie stanowi Śródmieście. Osoby zainteresowane zapraszamy do lektury naszego wpisu blogowego.
Śródmieście – podstawowe informacje
Śródmieście to dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Według stanu na dzień 1 stycznia 2021 r. zamieszkiwało ją 111 338 osób. Dzielnica ta zajmuje obszar 15,57 km. kw. Pod względem liczby ludności stanowi to więc dopiero 9 miejsce spośród po Mokotowie, Pradze Południe, Ursynowie, Woli, Białołęce, Bielanach, Bemowie i Targówku. Pod względem powierzchni zajmuje ono natomiast dopiero 14 miejsce po Wawrze, Białołęce, Ursynowie, Wilanowie, Mokotowie, Bielanach, Włochach, Bemowie, Wesołej, Targówku, Pradze Południe, Rembertowie oraz Woli. Obszar dzielnicy wyznaczają od północy tory kolejowe biegnące wzdłuż ul. Słomińskiego, od zachodu Al. Jana Pawła II i Al. Niepodległości, od południa ul. Gagarina i ul. Podchorążych a od wschodu nurt rzeki Wisły. Warto mieć na uwadze, że obecne granice Śródmieścia zostały ustalone pod koniec lat 50-tych XX wieku. Wówczas to ze Śródmieścia zostały wyłączone jego zachodnie rejony, wchodzące obecnie w skład Woli i Ochoty. Mimo, że Śródmieście nie jest najludniejszą, ani najrozleglejszą terytorialnie jednostką administracyjną stolicy to jest niewątpliwie tą najważniejszą. Tu tutaj znajdują się najważniejsze instytucje państwowe i biznesowe (chociaż pod względem usytuowania biznesu coraz większe znaczenie zaczynają nabierać także Mokotów oraz Wola). To właśnie w Śródmieściu znajduje się cały szereg obiektów zaliczanych do historycznej i kulturowej spuścizny naszego kraju. To tutaj bije serce Polski.
Sprawdź ofertę naszej warszawskiej agencji nieruchomości w Śródmieściu.
Śródmieście – krótki rys historyczny
Historycznie rzecz biorąc Śródmieście to na najstarsza część stolicy. To tutaj zlokalizowany został pierwsze gród, który następnie zaczął się rozrastać tworząc nowe miasto – Warszawę. Jego lokacja przypisywana jest księciu mazowieckiemu Bolesławowi II. Miasto rozwinęło się bardzo w Średniowieczu za sprawą księcia Trojdena. Jego znaczenie wzrastało fora bardziej wraz zawiązaniem unii polsko-litewskiej i rozwojem demokracji szlacheckiej. To tutaj, w połowie drogi miedzy Wilnem, a Krakowem, były od XVI wieku zwoływane pierwsze sejmy szlacheckie. Mimo to wpływ na gwałtowny rozwój miasta. Centralne położenie ówczesnej Warszawy spowodowało, że w 1592 r. król Zygmunt August przeniósł tu stolicę Polski. Warto mieć na uwadze, że aż do czasu rozbiorów, obszar dzisiejszego Śródmieścia odpowiadał mniej więcej obszarowi ówczesnej Warszawy. Śródmieście nie straciło swojego znaczenia pod odzyskaniu niepodległości. Na jego obszarze zlokalizowane zostały wówczas najważniejsze instytucje odrodzonego kraju. Znajdująca się tutaj zabudowa znacząco ucierpiała podczas II Wojny Światowej, w szczególności po upadku Powstania Warszawskiego. W gruzach legło wówczas ponad 80 proc. przedwojennej tkanki miejskiej, w tym tak znaczące dla historii Polski obiekty jak Zamek Królewski, Pałac Saski, czy Pałac Bruhla. Po wojnie rozpoczęła się odbudowa zrujnowanej dzielnicy. Ówczesne władze Polski zdecydowały się na częściową odbudowę istniejących przez wojną obiektów, jednakże budowle na Starym Mieście zostały odrestaurowane nie w taki sposób jak wyglądały w okresie miedzywojennym, ale w XVIII wieku. Za przykład posłużyły obrazy działającego tutaj w okresie stanisławowskim włoskiego mistrza Canaletta. Niestety poza zabudową Starego Miasta i Osi Królewskiej pozostała część dzielnicy nie została wiernie odrestaurowana. Południowa jej część oraz Mirów i Muranów odbudowane zostały w stylu realizmu socjalistycznego. Do dziś nieodbudowane pozostały takie obiekty jak Pałac Saski i Pałac Bruhla.
Ceny mieszkań w Śródmieściu
Z racji na gęstą zabudowę na terenie Śródmieścia nie powstaje zbyt wiele nowych budynków mieszkalnych. Podstawowe znaczenie ma więc tutaj rynek wtórny. Wg danych Narodowego Banku Polskiego w II kwartale 2022 r. średnia cena ofertowa mieszkania na Śródmieściu wyniosła 18 333 zł i była wyższa o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W tym samym czasie średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w tej dzielnicy wyniosła 15 475 zł i była wyższa o 6 proc., niż w II kwartale 2022 r. Warto mieć uwadze, że w stosunku kwartał do kwartału średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania była wyższa już tylko zaledwie o 2 proc. co świadczy o stabilizacji cen mieszkań w tej dzielnicy. Długookresowo ceny mieszkań na Śródmieściu będą jednak rosły, ponieważ jest to niewątpliwie jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji a ponadto brak jest tutaj wolnych terenów pod zabudowę.
Opracowanie:
COSMOPOLITAN – biuro nieruchomości Warszawa