Zakup mieszkania pod wynajem traktowany jest coraz częściej nie tylko jako dobra inwestycja, ale również jako sposób zapewniania sobie bezpiecznej przyszłości na emeryturze. Na co należy zwrócić uwagę, żeby nabycie lokalu mieszkalnego pod wynajem okazało się dobrym rozwiązaniem? Jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę? O tym w dzisiejszym wpisie blogowym.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – budżet
Przymierzając się do nabycia mieszkania pod wynajem powinniśmy na początek rozważyć jakim dysponujemy budżetem. To jakie środki będziemy mogli przeznaczyć na taką inwestycję będzie warunkowało nam wszystkie pozostałe kwestie. Jeśli dysponujemy budżetem na poziomie 400 tys. zł to pozostanie nam do wyboru jedynie poszukiwanie kawalerek lub małych mieszkań dwupokojowych. Te drugie będą jednak znajdować się najczęściej w mało atrakcyjnych lokalizacjach i cechować dość niskim standardem. Jeśli dysponujemy dwukrotnie wyższym budżetem będziemy mogli skupić się na nieruchomościach umiejscowionych w najatrakcyjniejszych częściach stolicy, o najwyższym standardzie.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – lokalizacja
Poszukując mieszkania pod wynajem powinniśmy na pierwszym miejscu kierować się lokalizacją. Prawda o inwestowaniu w nieruchomości jest bowiem taka, że nabywając lokal mieszkalny w dobrej lokalizacji, nawet jeśli popełnimy błędy dotyczące innych parametrów, to i tak nie stracimy. Z obserwacji naszego warszawskiego biura nieruchomości wynika, że największym zainteresowaniem najemców cieszą się lokale w ścisłym centrum. Dużą popularnością cieszą się także Żoliborz, bliska Wola, Stary Mokotów oraz Saska Kępa. Mieszkania położone w tych lokalizacjach są najdroższe. Najłatwiej jednak znaleźć dla nich lokatorów i osiągnąć najwyższą stopę zwrotu.
Jeśli nasz budżet nie wystarcza na zakup lokalu w topowej lokalizacji to powinniśmy skupić się na najlepiej skomunikowane. Najbardziej atrakcyjne są położone w bliskiej odległości od pierwszej linii metra oraz lewobrzeżnej części drugiej jego linii. W naszej warszawskiej agencji nieruchomości pod pojęciem bliskiej odległości rozumiemy położenie w zasięgu 5-minutowego spaceru od najbliższej stacji lub w odległości jednego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Oczywiście im bliżej tym lepiej.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – standard budynku
Ważną kwestią jaką trzeba rozważyć przy wyborze mieszkania pod wynajem jest standard budynku. Na warszawskim rynku nieruchomości posługujemy się następującymi pojęciami opisującymi rodzaje miejskiej zabudowy: kamienice, bloki i apartamentowce. Standard budynku nie ma dużego znaczenia, jeśli nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji. Jeśli mieszkanie znajduje się w dzielnicach uchodzących za topowe lub blisko metra to stosunkowo łatwo będzie znaleźć odpowiednich lokatorów. Nawet jeśli standard budynku nie będzie wysoki. Jeśli poszukujemy mieszkania pod wynajem w pozostałych lokalizacjach warto będzie natomiast postawić na lokale umiejscowione w budynkach określanych, często zresztą na wyrost, mianem „apartamentowców”. W realiach stolicy pod pojęciem tym rozumie się bowiem budynki oddawane do użytku w okresie ostatniego ćwierćwiecza. Cieszą się one największym zainteresowaniem potencjalnych najemców ze względu na towarzyszące im udogodnienia w postaci podziemnych miejsc postojowych, placów zabaw i całej nowoczesnej infrastruktury, jaka jest na nich i wokół nich tworzona.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – układ wnętrza
W przypadku inwestycji w mieszkanie pod wynajem znaczenie ma także jego rozkład. Najbardziej poszukiwane przez potencjalnych najemców są tzw. lokale rozkładowe. Określa się tym mianem takie mieszkania, w których do każdego z pokoi prowadzi bezpośrednio wejście przez korytarz. Takie lokale są o tyle atrakcyjne, że umożliwiają wspólne ich wynajmowanie przez osoby ze sobą niespokrewnione.
Warto wiedzieć, że najwyższą stopą zwrotu cechują się małe lokale z jak największą liczbą pokoi. Z punktu widzenia lokatora nie ma bowiem aż tak dużego znaczenia metraż mieszkania, ale ilość pokoi się w nim znajdują. Za dwupokojowe o powierzchni 70 m2, w takiej samej lokalizacji i porównywalnym standardzie, można bowiem otrzymać podobną stawkę czynszu jak za dwupokojowe o powierzchni 50 m2. To drugie będzie oczywiście tańsze, biorąc pod uwagę koszt jego nabycia, wykończenia i wyposażenia. Wskaźnik rentowności z mniejszego mieszkania o takiej samej ilości pokoi będzie zatem dużo wyższy.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – standard wykończenia
Ważnym elementem jaki trzeba mieć na uwadze przy dokonywaniu inwestycji w mieszkanie pod wynajem jest standard jego wykończenia i wyposażenia. Stosunkowo często popełnianym błędem, popełnianym przez niedoświadczonego inwestora, jest zbyt drogie wykończeniu w stosunku do wartości samego lokalu. Na luksusowy standard wnętrza warto postawić tylko wówczas, jeśli posiadamy nieruchomość naprawdę z najwyższej półki znajdującą się w topowej lokalizacji. Jeśli natomiast nabędziemy mieszkanie o standardowych parametrach powinniśmy wykończyć je w sposób budżetowy. Warto jest postawić na zakup takich materiałów i takie umeblowanie, które sprawiają schludne wrażenie, są w miarę dobre jakościowo, ale nie są przesadnie drogie. Tylko takie działanie przyniesie nam odpowiednią stopę zwrotu.