Kochasz swój dom, ale chcesz iść dalej i marzysz o małym, mniej kosztownym mieszkaniu. Wyobrażasz sobie, że spędzasz więcej czasu z przyjaciółmi i nie musisz już wszędzie jeździć samochodem, aby dotrzeć w docelowe miejsca. Zastanawiasz się, jak możesz urzeczywistnić to marzenie, nie rezygnując z pożądanej jakości życia?
Przeprowadzka do mieszkania to duża zmiana dla każdego seniora. Jednak jeśli podczas wyszukiwania mieszkania będziesz zwracać uwagę na niektóre kluczowe funkcje, znajdziesz mieszkanie, które pokochasz i które odpowie na wszystkie Twoje potrzeby.
Dlaczego mieszkanie, a nie dom to lepszy wybór dla seniora?
Wielu współczesnych seniorów zamienia swój dom jednorodzinny na własne mieszkanie. Duży dom może wydawać się pusty, jeśli jesteś sam, poza tym jest tam zawsze dużo do zrobienia.
Jakie korzyści przyniesie życie w mieszkaniu zamiast w domu?
- Uwalnia kapitał – uzupełnisz bieżące fundusze.
- Twoi nowi sąsiedzi mogą stać się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi!
- Zarządza zajmie się budynkiem – nie musisz się martwić konserwacją, czy ogrodem.
To będzie duża zmiana, ale dla wielu seniorów to zmiana na lepsze. Więc teraz, gdy już podjąłeś decyzję- czas się zastanowić czego powinieneś szukać w swoim nowym mieszkaniu. Współczesne życie seniorów w aktywnych społecznościach starszych i mieszkaniach do nich dostosowanych jest tak atrakcyjne, że każdy z nas również chciałby się do takiego wprowadzić. Bogactwo udogodnień oraz przyjaźni sąsiedzi zapewniają wspaniałe doświadczenie mieszkaniowe w tych latach jesieni życia. Jednak, aby przeprowadzka do nowego mieszkania dla seniora była bezpieczniejsza i wygodniejsza, jest mnóstwo rzeczy, o których warto pomyśleć wcześniej.
Czy mieszkanie jest bezpieczne i gotowe do zamieszkania?
Twoje mieszkanie powinno być dla Ciebie wygodnym miejscem teraz i takim powinno pozostać wraz z nieubłaganym procesem starzenia się. Dlatego najlepiej będzie, jeśli postawisz na mieszkanie jednopoziomowe. Powinno znajdować się na pierwszym piętrze lub w budynku z windą. Nie chcesz martwić się schodami, gdy zabraknie Ci wigoru, aby je pokonać. Patrząc poza mury mieszkania – zwracaj też uwagę na bezpieczne sąsiedztwo. Musisz czuć się komfortowo wychodząc na zewnątrz. Sam budynek też musi być bezpieczny – dlatego dowiedz się, czy mieszkańcy potrzebują karty-klucza, aby wejść do budynku i upewnij się, że każde mieszkanie ma bezpieczny zamek i rygiel.
Łazienka w mieszkaniu seniora – na co zwrócić uwagę?
Bezpieczeństwo w łazience seniora jest niezwykle ważne, dlatego poświęcimy temu osobny akapit. Poręcz prysznicowa jest bardzo istotna. Te małe elementy zapobiegają poślizgnięciom – można je łatwo zamontować nawet za pomocą samych przyssawek, w zależności od wybranego modelu. Mata pod prysznic – kolejna rzecz. Co ciekawe, polecana nie tylko dla seniorów, każdy powinien ją mieć, aby uniknąć urazów głowy w tym miejscu. Przyda się też przenośne siedzisko prysznicowe oraz podniesiona deska sedesowa, która sprawia, że wstawanie i schodzenie z ubikacji jest bezpieczniejsze i łatwiejsze.
Co powinna zawierać kuchnia w mieszkaniu seniora?
W kuchni – poza jej przemyślanym układem, powinno się znaleźć sporo gadżetów i udogodnień, dzięki którym będziesz mógł spokojnie i w komforcie sam zadbać o siebie podczas spełniania codziennych obowiązków. Takim drobiazgiem może być na przykład automatyczny otwieracz do słoików. Aby z niego skorzystać po prostu umieść otwieracz na górze słoika, naciśnij przycisk, a otwieracz obróci się i poluzuje pokrywkę. Do tego oczywiście ergonomiczne naczynia i zastawa stołowa antypoślizgowa. Ułatw sobie gotowanie, jedzenie i serwowanie – to naprawdę możliwe z kuchennymi przedmiotami, które są nieobciążające dla artretycznych nadgarstków i nie zsuwają się z blatu. Przyda się też zamienić klasyczny czajnik na elektryczny – gdyż no cóż, nawet najbardziej żwawi z nas potrafią być zapominalscy, więc lepiej mieć taki sprzęt, który automatycznie się wyłączy po zagotowaniu wody. Taki drobiazg, a jak wiele ułatwia!
Odpowiednie oświetlenie mieszkania seniora
Wrażliwość na światło i słabe widzenie są powszechną dolegliwością, pogłębiającą się wraz z wiekiem, dlatego – aby nie pozwolić im ingerować w codzienność i bezpieczeństwo, należy używać w lampach żarówek trójdrożnych, aby można było łatwo regulować jasność zgodnie z potrzebami. Dobrym pomysłem jest też oświetlenie szafy paskiem LED. Tak za pomocą kilku baterii AA i jednym naciśnięciem ręki możesz oświetlić szafę bez gniazdka, co ułatwia znalezienie czegokolwiek. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednio przemyślane oświetlenie nocne, dzięki któremu nie trzeba się tułać po ciemku. Takie oświetlenie przyda się zwłaszcza w łazience, korytarzach i kuchni.
Podsumowując – istnieje wiele różnych rodzajów modyfikacji, które można wprowadzić, aby sprostać wyzwaniom związanym ze starzeniem się, jak również jest też całkiem sporo małych drobiazgów o wielkim znaczeniu. Chociaż powyższa lista wskazówek na ten temat nie jest wyczerpująca, została tak pomyślana – aby dać czytelnikowi pojęcie o tym, jak powinno wyglądać i być wyposażone mieszkanie dedykowane dla seniora.
Na stronie głównej naszego warszawskiego biura nieruchomości możesz sprawdzić ofertę mieszkań na sprzedaż, które będą odpowiednie dla seniora.