W dzisiejszym blogu kontynuujemy zwiedzanie Warszawy. W poprzednich wpisach przedstawialiśmy czytelnikom Muranów, Żoliborz Południowy, Pragę Północ i Stare Miasto. Dziś chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom młodą i prężnie rozwijającą się dzielnicę, jaką jest położony na południu lewobrzeżnej części stolicy Ursynów.
Ursynów jako Dzielnica Miasta Stołecznego Warszawy
Ursynów jest położony na południu Warszawy. Graniczy od wschodu z Dzielnicą Wilanowów, od północy z Dzielnicą Mokotów, od zachodu z Dzielnicą Włochy i gminą Raszyn, zaś od południa z gminami: Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, i Lesznowola. Jest podzielony na 13 rejonów: Dąbrówka, Grabów, Jeziorki Północne, Jeziorki Południowe, Kabaty, Natolin, Pyry, Skarpa Powsińska, Stary Służew, Stary Imielin, Ursynów-Centrum, Ursynów Północny i Wyczółki.
Ursynów zajmuje powierzchnię 43,73 km², co stanowi 8,6% powierzchni stolicy. Według stanu na dzień 1 stycznia 2020 r. zamieszkiwało go 151 304 mieszkańców. Zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności zajmuje on trzecie miejsce wśród dzielnic stolicy. Większy obszar mają tylko Wawer i Białołęka, zaś większą populację jedynie Mokotów i Praga Południe. Ursynów jest dzielnicą wyróżniającą się pod względem wieku i wykształcenia mieszkańców. Ponad 25 procent populacji stanowią osoby poniżej 18-tego roku życia, zaś tylko 7 procent to emeryci. Połowa mieszkańców Ursynowa ma średnie, a co trzeci wyższe wykształcenie.
Historia Ursynowa
Na obszarze dzisiejszego Ursynowa przez setki lat istniały wsie i osady. Nazwa dzielnicy wywodzi się od wybudowanego w 1776 r. zespołu pałacowo-parkowego, który początkowo został nazwany „Rozkoszą”. W 1822 pałacyk został zakupiony przez Juliana Ursyna Niemcewicza, który chcąc upamiętnić swój pobytu w Ameryce Północnej, chciał początkowo nadać mu nazwę „Ameryka” lub „Waszyngton”. Ostatecznie zdecydował się nazwać go „Ursynowem”, która to nazwa była starym przydomkiem rodziny Niemcewiczów. Pod koniec XIX władze carskie wybudowały tutaj fort Służew, będący jednym z fortów tworzących pierścień wewnętrzny Twierdzy Warszawa. W okresie międzywojennym teren obecnego Ursynowa miał cały czas wiejski charakter i był zamieszkiwany przez zaledwie 3 tys. mieszkańców. W latach 1931–1939 wybudowano tutaj tor wyścigów konnych, będący najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie.
Dynamiczny rozwój obecnego Ursynowa rozpoczął się po II Wojnie Światowej. W 1951 r. jego obszar został włączony w skład miasta stołecznego Warszawy. W latach 60-tych podjęto decyzję o wybudowaniu na Ursynowie wielkiego zespołu osiedli mieszkaniowych dla ok. 150 tys. osób. Stała się ona początkiem gwałtownej urbanizacji. Wraz z budową wielkich osiedli mieszkaniowych w blokach z wielkiej płyty, które były realizowane tutaj głównie w latach 70-tych i 80-tych, rozpoczęto tworzenie układ komunikacyjnego dzielnicy, który miał być dostosowany do rozwijającej się zabudowy. Został on oparty na trzech równoległych arteriach wiodących z północy na południe: ul. Jana Rosoła, al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Pawła Findera (obecnie rtm. Witolda Pileckiego). Budowa układu arterii komunikacyjnych była realizowana jeszcze w latach 90-tych, kiedy to zostały oddane do użytku ostatnie odcinki Al. Komisji Edukacji Narodowej.
W 1983 rozpoczęto na Ursynowie budowę pierwszej linii metra. Jej oddanie do użytku w 1995 r. przyczyniło się do dalszego szybkiego rozwoju dzielnicy w latach 90-tych, kiedy to zaczęło tu powstawać wiele projektów deweloperskich.
Do 1994 r. Ursynów stanowił administracyjnie część Dzielnicy Mokotów, natomiast wskutek wejścia w życie nowego ustroju administracyjnego Miasta Stołecznego Warszawy stał się samodzielną gminą Warszawa-Ursynów. Po kolejnej reformie ustroju miasta stołecznego Warszawy, jaka miała miejsce w 2002 r., wskutek której Warszawa została przekształcona w gminę, Ursynów stał się jedną z dzielnic stolicy. W 2013 r. rozpoczęto budowę trasy S-2, która na odcinku od węzła „Warszawa Lotnisko” do węzła „Puławska” została oddana do użytku w 2017 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S2 – Południowej Obwodnicy Warszawy, która na odcinku 2,3 km będzie przebiegała w tunelu. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to wrzesień 2021 r.
Edukacja
Dzielnica ma się czym pochwalić jeśli chodzi o ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Działa tu 17 publicznych szkół podstawowych i 19 niepublicznych. Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe to znajdziemy tu 3 publiczne licea ogólnokształcące i 11 niepublicznych. Wśród szkół średnich niepublicznych warto zwrócić uwagę na Amerykańskie Liceum Ogólnokształcące Nr 72 oraz Międzynarodowe Liceum Montessori.
Tereny zielone
Ursynów to nie tylko bloki z czasów PRL, ani gęsta zabudowa deweloperska . Jest tu także wiele miejsc, gdzie można odpocząć po pracy. Na uwagę zasługują Park im Romana Kozłowskiego przy Al. Komisji Edukacji Narodowej, Park imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK i Park “Moczydełko”. Wielkim atutem tej dzielnicy jest oczywiście położenie w jej granicach Lasu Kabackiego, który jest miejscem licznych weekendowych wycieczek pieszych i rowerowych.
Sytuacja mieszkaniowa na Ursynowie
Mieszkania oferowane przez naszą warszawską agencję nieruchomości na Ursynowie cieszą się niezmienne dużym zainteresowaniem. Doskonałe skomunikowanie z centrum stolicy, dobra renoma dzielnicy oraz bogata infrastruktura społeczna sprawiają, że cena ofertowa metra mieszkania kwadratowego jest tutaj zbliżona do średniej warszawskiej.
W ostatnich latach mieszkania na Ursynowie znacznie podrożały. Według danych portalu Morizon.pl jeszcze w 2015 r. średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania wynosiła tutaj niewiele ponad 8 tys. zł, zaś w lipcu 2021 r. już 11.847 zł. W ciągu ostatniego roku mieszkania na Ursynowie podrożały średnio o 7,92%, zaś w ciągu ostatniego kwartału o 3,81%. Wartość konkretnych mieszkań zależą oczywiście od stanu budynku i samego lokalu, a także od jego metrażu i właściwości.
Jak sprzedać mieszkanie na Ursynowie?
Chcąc sprzedać mieszkanie na Ursynowie można spróbować zrobić to bezpośrednio albo powierzając sprawę agencji nieruchomości. Zalecamy oczywiście to drugie rozwiązanie, i to nie tylko dlatego, że pobieramy z tego tytułu wynagrodzenie. Wychodzimy bowiem z założenia, że dokonując rozporządzenia najbardziej wartościowym składnikiem majątku, jakim jest mieszkanie, lepiej jest opierać się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Jak zatem wybrać odpowiednie biuro nieruchomości na Ursynowie? Jeżeli nie znamy żadnego pośrednika osobiście, ani nie możemy liczyć na referencje od rodziny lub znajomych, to najlepiej jest dokonać wyboru korzystając z wyszukiwarki internetowej. Najbardziej popularne frazy jakie są wpisywane w celu znalezienia pośrednika nieruchomości na Ursynowie to: “agencja nieruchomości Ursynów”, “agencja nieruchomości Warszawa Ursynów” i “biuro nieruchomości Warszawa Ursynów”. Po wyłonieniu w ten sposób kilku biur nieruchomości warto jest umówić się z ich przedstawicielami na rozmowy. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się kto jest najlepiej przygotowany merytorycznie do zajęcia się pośrednictwem w sprzedaży naszego mieszkania i z kim najbardziej chcemy współpracować. To zaś pozwoli nam wybrać tego najwłaściwszego.
Biuro Nieruchomości Cosmopolitan działa aktywnie na Ursynowie, a więc posiada aktualnie w swojej ofercie dwa mieszkania położone w tej dzielnicy. Pierwsze to luksusowy, dwupoziomowy apartament na Kabatach. Drugie to dwupokojowe mieszkanie do remontu na Grabowie. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z naszymi ofertami klikając linki poniżej: