Z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu 2021 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych o łącznej wartości 8,2 miliarda złotych. Stanowi to kolejny rekordowy miesiąc i oznacza wzrost aż o 80 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ujęciu ilościowym banki zawarły 24,6 tys. nowych umów kredytowych. Stanowi to wzrost o 53 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.
Kolejny rekordowy miesiąc
W zeszłym miesiącu nasza warszawska agencja nieruchomości informowała, że w lipcu 2021 r. został pobity rekord wartości udzielonych kredytów. Nie było to zdarzenie jednorazowe, zaś akcja kredytowa cały czas nie słabnie. Sierpień jest drugim w historii miesiącem, w którym łączna wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła 8 mld złotych i szóstym z rzędu miesiącem, w którym nie spadła poniżej 7,5 mld złotych. W tym samym czasie banki zawarły z kredytobiorcami aż 24,6 tys. nowych umów kredytowych, co oznacza wzrost aż o 53 proc wobec sierpnia 2020 r. Są to wartości absolutnie rekordowe. Odniesienie do danych z sierpnia 2020 r. może być oczywiście nieco mylące. Na rynku panowała bowiem wówczas panika, co wpływało na postawę instytucji finansowych i konsumentów. Zestawmy zatem wartość udzielonych kredytów z sytuacją sprzed pandemii. W sierpniu 2019 r. łączna wartość nowych kredytów wyniosła 6,2 mld złotych. Stanowi to wzrost o ponad 30 proc.
Kupujemy coraz droższe nieruchomości ….
Średnia wartość umów na finansowanie zakupu nieruchomości w sierpniu 2021 r. wyniosła 333 tys. zł. Oznacza to wzrost o 17,7 proc. Warto zauważyć, że zdecydowanie najszybciej rośnie ilość najdroższych kredytów, czyli o wartości większej niż 500 tys. zł. To, że Polacy kupują coraz droższe nieruchomości jest zasługą nie tylko wzrostu cen mieszkań. Wynika to także z większego optymizmu konsumentów, którzy nie zakładają wprowadzenia kolejnego lockdown-u i wierzą w przyszłość naszej gospodarki.
… a banki coraz chętniej udzielają coraz wyższych kredytów
Wzrost akcji kredytowej to również zasługa banków, które zliberalizowały swoje dotychczasowe podejście i zaczęły coraz chętniej udzielać kredytów na coraz wyższe kwoty. Instytucje finansowe postrzegają więc przyszłość naszej gospodarki bardziej optymistycznie i pozwalają nam coraz łatwiej się zadłużać.
Pamiętajmy o zagrożeniach!
Niepokój musi budzić fakt, że zdecydowana większość kredytów ma zmienne oprocentowanie. Biorąc pod uwagę spodziewane podwyżki stóp procentowych nie można zapominać, że raty kredytowe mogą wkrótce wzrosnąć. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zadłużeniu się na zakup nieruchomości warto jest starannie rozważyć, czy będzie nas stać na spłatę zaciągniętych zobowiązań.