Likwidacja użytkowania wieczystego dokonywana jest w Polsce etapami. W 2019 r. weszła w życie ustawa dotycząca przekształcenia nieruchomości pod budynkami mieszkalnymi. W ubiegłym roku uchwalono przepisy dotyczące pozostałych gruntów. Czym różni się obecna regulacja od poprzedniej oraz jakich formalności należy dopełnić? O tym w dzisiejszym wpisie blogowym przygotowanym przez naszego pośrednika nieruchomości z Warszawy.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność podstawie ustawy z 2023 r.
31 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy umożliwiające wystąpienie przez użytkownika wieczystego z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Stosowne żądanie może zostać zgłoszone w ciągu 12 miesięcy o dnia wejścia w życie ustawy. Termin na wykonanie takiego uprawnienia upływa zatem już za kilka dni!
Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nie dotyczy wszystkich rodzajów gruntów. Spod przekształcenia zostały wyłączone nieruchomości:
- oddane w użytkowanie wieczyste po 31 grudnia 1997 r.,
- wobec, których użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania wynikającego z umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste,
- położone na obszarze portów i przystani morskich,
- wykorzystywane na prowadzenie rodzinnych ogródków działkowych,
Ponadto ustawodawca wyłączył możliwość sprzedaży gruntów, wobec których toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste.
Jaka jest różnica pomiędzy obecnie obowiązującymi przepisami w stosunku do przekształcenia na podstawie ustawy z 2018 r.?
Ustawa z 20 lipca 2018 r. dotyczyła gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Obecnie obowiązujące regulacje dotyczą natomiast nieruchomości o dowolnym charakterze, w tym zabudowanych obiektami handlowymi, przemysłowymi lub magazynowymi. W przypadku ustawy z 2018 r. przekształcenie w prawo własności następowało z mocy prawa, natomiast w przypadku aktualnie obowiązujących regulacji dokonuje się to na wniosek uprawnionego. Pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów nie wymagano od uprawnionego żadnej aktywności. Wystarczające było uzyskanie z urzędu stosownego zaświadczenia, które potwierdzało fakt dokonania przekształcenia.
Jaki jest koszt przekształcenia użytkowania wieczystego we własność?
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność następuje odpłatnie.
W przypadku nieruchomości należących do Skarbu Państwa cenę nieruchomości ustala się w sposób następujący:
- w przypadku zapłaty jednorazowej stanowi ona mnożnik dwudziestokrotność dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości na dzień podpisania umowy sprzedaży;
- w przypadku płatności w ratach stanowi ona mnożnik dwudziestopięciokrotność stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości na dzień podpisania umowy sprzedaży.
W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego cenę sprzedaży nieruchomości ustala właściwa rada gminy, powiatu lub sejmik województwa. Tak ustalona cena sprzedaży nie może jednak przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość dwudziestokrotności stawki opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości na dzień popisania umowy sprzedaży.