Klienci naszego warszawskiego biura nieruchomości zadają często pytanie jaki wpływ będzie miała epidemia COVID-19 na stołeczny rynek nieruchomości. Zastanawiają się, czy ceny mieszkań spadną, a jeśli tak to o ile? Pytają, czy warto jest już teraz kupić upragnione mieszkanie, czy może lepiej poczekać na bardziej odpowiedni moment?
Kryzys gospodarczy w przekazach medialnych
Prognozowanie przyszłości obarczone zawsze jest obarczone ryzykiem błędu. W mediach pojawią się wypowiedzi, że czeka nas kryzys porównywalny do Wielkiej Depresji z lat 1929-1933, a może nawet większy. Do takich przekazów należy podchodzić z dużą ostrożnością. Podobne opinie były wygłaszane w czasach każdego kryzysu gospodarczemu.
Wynika to z faktu, że uwagi odbiorcy nie przyciągają pozytywne informacje. Emocje odbiorców i związana z tym zainteresowanie generowane jest przez informacje negatywne. Dlatego też mediom dużo łatwiej przychodzi obwieszczanie kryzysu, ale informowanie o jego zakończeniu.
Kryzys gospodarczy w prognozach Komisji Europejskiej
Wiadomo na pewno, że po kilkuletnim szybkim wzroście PKB polska gospodarka w 2020 r. wejdzie w recesję. Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,3%, co będzie oznaczać najwolniejsze tempo spadku w Unii Europejskiej. Średnia spadku PKB w krajach Unii Europejskiej wynieść ma 7,4%. Komisja Europejska prognozuje, że już w 2021 r. polska gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu gospodarczego osiągając przyrost w PKB o 4,1%. Nadchodząca recesja może być oczywiście nieco głębsza, albo nieco płytsza. Bazując tylko na danych Komisji Europejskiej można natomiast zakładać, że kryzys gospodarczy w Polsce nie będzie ani zbyt długi, ani zbyt głęboki.
Długoterminowe perspektywy warszawskiego rynku nieruchomości
Jeśli nie czeka nas największy kryzys gospodarczy od czasu Wielkiej Depresji, a na to najprawdopodobniej się nie zanosi, to długoterminowe perspektywy warszawskiego rynku nieruchomości są bardzo korzystne. Aktualne pozostają nasze prognozy temat warszawskiego rynku nieruchomości przedstawione tu https://biurocosmopolitan.pl/2020/05/07/perspektywy-warszawskiego-rynku-nieruchomosci/.
Obecna sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości
Obserwując aktualną sytuację na warszawskim rynku nieruchomości należy stwierdzić, że kryzys na nim stał się faktem. Chociaż ceny ofertowe mieszkań wciąż trzymają się mocno, to zainteresowanie ich zakupem w ostatnich miesiącach znacznie się zmniejszyło.
Kiedy nastąpi dobry moment na zakup mieszkania
Trudno jest prognozować kiedy kryzys na rynki mieszkań osiągnie dno. Opierając się na danych Komisji Europejskiej można prognozować, że skoro w przyszłym roku nastąpi już wyraźne gospodarcze odbicie, to dno kryzysu na rynku mieszkań nastąpi w lecie lub na jesieni. Tak jak w czasie poprzednich kryzysów na rynku nieruchomości ceny ofertowe mieszkań istotnie nie spadną. Zwiększą się natomiast możliwości negocjowania cen nieruchomości.
Lato lub jesień 2020 r. będzie niewątpliwe najlepszym okresem na rozpoczęcie negocjacji ceny wymarzonego mieszkania. Ale nie łudźmy się, potencjalnych nabywców mieszkań w Warszawie jest bardzo wielu. Wstrzymanie się przez kupujących z decyzją o zakupie mieszkania podyktowane jest po części strachem przed sytuacją gospodarczą. Po części wynika także z żywionej przez nabywców nadziei na głębszą obniżkę cen. Kiedy sytuacja gospodarcza się poprawi szybko znikną zarówno obawy i nadzieje potencjalnych nabywców. Gdy kupujący masowo powrócą na rynek nieruchomości możliwość negocjowania korzystnych upustów cenowych zostanie zaprzepaszczona.