Czytelnicy naszego bloga mogli już z pewnością zauważyć, że nasze warszawskie biuro nieruchomości stara się dostrzegać całokształt zagadnień związanych ze sprzedażą i wynajmem lokali mieszkalnych. Dlatego też nieustannie monitorujemy zmiany prawne dotyczące nieruchomości. Nie umknęła nam zatem także ostatnia nowelizacja w zakresie opodatkowania wynajmu mieszkań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz ich spółek. Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem blogowym.
Zdecydowana większość wynajmujących nieruchomości nie zdaje sobie nawet sprawy, że na gruncie ustawy o VAT traktowani są jako przedsiębiorcy. Problem ten ma przeważnie charakter teoretyczny, ponieważ zdecydowana większość mieszkań wynajmowanych jest na rzecz osób fizycznych z przeznaczeniem na ich własne cele mieszkaniowe. Taki wynajem korzysta natomiast ze zwolnienia przedmiotowego. Inaczej przedstawia się natomiast wynajem lokali mieszkalnych na inne cele lub na rzecz innych podmiotów, za wyjątkiem społecznych agencji mieszkaniowych. W takim przypadku istnieje konieczność dokonania przez wynajmującego stosownego zgłoszenia, wykazywania osiąganego przez niego przychodu na podstawie składanych cyklicznie deklaracji i odprowadzania podatku VAT. W przeciwnym razie może to wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. Urząd skarbowy może się bowiem upomnieć o zapłatę zaległego podatku nawet za 5 lat wstecz.
Ostatnio przepisy te uległy nowelizacji. W dniu 10 maja weszło bowiem w życie rozporządzenie Ministra Finansów umożliwiające wynajem lokali mieszkalnych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz ich spółek, w których 100% akcji lub udziałów należy do takich właśnie jednostek, ze zwolnieniem z podatku VAT. Warunkiem skorzystania z takiego dobrodziejstwa jest dalsze przeznaczenie takich nieruchomości na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe.
Zmiana ta ma niewątpliwie duże znaczenie dla osób wynajmujących mieszkania na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz ich spółek. A także, lub może nawet przede wszystkim, dla najemców. Warto mieć bowiem na uwadze, że do tej pory samorządy nie miały nawet możliwości odliczenia zapłaconego przez siebie podatku VAT na rzecz wynajmującego. W praktyce skutkowało to więc tym, że jego wartość była uwzględniana w czynszu i w ostatecznym rozrachunku obciążała najemcę.