Kupno mieszkania to decyzja, której nie podejmujemy na co dzień, a która wymaga od nas zaangażowania pokaźnych środków finansowych. Jeśli nabywamy lokal korzystając z usługi agencji nieruchomości warto mieć wiedzę o co konkretnie możemy zapytać pośrednika. W dzisiejszym wpisie blogowym nasz warszawski pośrednik nieruchomości przedstawi listę spraw, które pomogą nam w ocenie oferty i pozwolą na uniknięcie potencjalnych problemów.
Czy cena za mieszkanie jest możliwa do negocjacji?
Tym co najbardziej interesuje potencjalnych nabywców jest oczywiście cena, jaką trzeba zapłacić za nieruchomość. Ta ofertowa potrafi różnić się od rzeczywistych stawek transakcyjnych. Warto zatem dowiedzieć się, czy w przypadku konkretnej nieruchomości istnieje pole do negocjacji. Będzie to oczywiście zależało od kilku czynników. Oprócz naszych indywidualnych umiejętności, najważniejszym z nich będzie aktualna sytuacja na rynku. Jeśli popyt na mieszkania jest duży, a podaż stosunkowo niewielka to nasze możliwości negocjacyjne nie będą zbyt duże. Zwłaszcza jeśli cena za mieszkanie znajduje się w okolicy średniej dla całego rynku. Warto zatem o to zapytać agenta nieruchomości, do którego obowiązków należy udzielenie nam takiej informacji.
Jak długo nieruchomość jest dostępna na rynku?
Długotrwała obecność oferty na rynku nieruchomości może być sygnałem do prowadzenia negocjacji. Dlatego warto dowiedzieć się przez jaki czas mieszkanie jest oferowane. Przyjmuje się, że jeśli nie można go sprzedać przez okres dłuższy niż 3-4 miesiące to jego cena jest niedostosowania do sytuacji rynkowej. Zapytajmy o to agenta nieruchomości i potraktujmy jako argument w negocjacjach.
Jakie są koszty utrzymania mieszkania?
Posiadając mieszkanie trzeba ponosić comiesięczne wydatki. Będą one najczęściej najniższe w nowoczesnych apartamentach a najwyższe w lokalach w starych kamienicach, które nie przeszły modernizacji. Warto mieć na uwadze, że nawet w przypadku podobnych nieruchomościach mogą się one znacząco różnić. Generalnie rzecz biorąc, średnia stawka opłat eksploatacyjnych w Warszawie wynosi 15 zł za metr kwadratowy, ale nie stanowi to reguły. Zapytajmy zatem agenta nieruchomości jakie są koszty utrzymania konkretnej nieruchomości.
Jakie są planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na wartość mieszkania?
Dobre lub złe inwestycje w okolicy mogą mieć wpływ na wartość nieruchomości. Spróbujmy zatem dowiedzieć się, czy planowane są jakieś przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na komfort życia mieszkańców. Należą do nich obiekty infrastruktury społecznej, takie jak szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, czy placówki służby zdrowia. Spróbujmy także dowiedzieć się czegoś o planach rozwoju komunikacji publicznej oraz dróg dojazdowych. Warto zapytać się również o przedsięwzięcia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz komfort życia. Np. nabywając mieszkanie z pięknym widokiem zorientujmy się, czy będziemy mogli długo się nim cieszyć, czy też planowane jest w tym miejscu coś co nam go zasłoni.
Czy w mieszkaniu była przeprowadzona wymiana instalacji?
Jeśli spółdzielnia lub wspólnota planują wymianę pionów wodnych lub instalacji elektrycznej to może okazać się, że nie warto przeprowadzać w lokalu niektórych prac remontowych. Po wymianie dotychczasowych instalacji może bowiem okazać się, że trzeba będzie wykonać je ponownie. Warto zatem zadać takie pytanie agentowi nieruchomości.
Czy w budynku planowane są prace remontowe?
Zapytamy także pośrednika czy są planowane prace remontowe w częściach nieruchomości wspólnej. Ma to istotne znaczenie, ponieważ jeśli wspólnota lub spółdzielnia planuje zaciągniecie kredytu na przeprowadzenie remontu to może to doprowadzić do znacznego wzrostu opłat za utrzymanie mieszkania.
Czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą?
Status prawny nieruchomości można ustalić zapoznając się z wpisami w urzędowych rejestrach. Na podstawie księgi wieczystej mamy możliwość dowiedzieć się kto jest jej właścicielem, jaka jest jej powierzchnia oraz, czy ciążą na niej hipoteki, służebności lub inne ograniczenia. Mimo, że nie każda nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą, ani nie wszystkie obciążenia i ograniczenia muszą zostać w niej uwzględnione, to istnienie takiego dokumentu w istotny sposób umożliwia ustalenie jego stanu prawnego.
Jakie są całkowite koszty transakcji?
Oprócz kwoty jaką musimy zapłacić za mieszkanie trzeba liczyć się jeszcze z poniesieniem dodatkowych kosztów. Należą do nich taksa notarialna, opłaty wieczystoksięgowe i prowizja biura nieruchomości. W pewnych przypadkach kosztem będzie podatek od czynności cywilnoprawnych. Poprośmy zatem pośrednika o przedstawienie kalkulacji dodatkowych kosztów nabycia nieruchomości.
Jak wygląda dostępność miejsc parkingowych i komunikacji miejskiej?
Podejmując decyzję o zakupie mieszkania warto dowiedzieć się czegoś o najbliższej okolicy. Jeśli nabywamy nieruchomość poza ścisłym centrum warto zapytać agenta nieruchomości jak jest ona skomunikowana z innymi lokalizacjami, a także jak przedstawia się stan infrastruktury komunikacyjnej, w tym dostępność miejsc parkingowych.
Czy są jakieś wspólne przestrzenie lub udogodnienia dla mieszkańców?
Niektóre wspólnoty mieszkaniowe oferują szereg udogodnień, które są dostępne dla ogółu mieszkańców. Należą do nich siłownie, baseny i tarasy. Jeśli takie udogodnienia występują na terenie osiedla, na którym zamierzamy nabyć nieruchomość, zapytajmy pośrednika czy są one dostępne dla wszystkich mieszkańców w ramach ponoszonych przez nich opłat eksploatacyjnych.
Wskazane powyżej pytania mają charakter przykładowy. Udzielenie na nie odpowiedzi umożliwi nam zrozumienie najważniejszych aspektów zakupu nieruchomości i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.