Śródmieście to dzielnica zlokalizowana jest w samym centrum stolicy. To miejsce odpowiednie dla osób, które cenią sobie wielkomiejski klimat. Kojarzy się przede wszystkim z zabytkami i instytucjami kulturalnymi, ale to również piękne i nowoczesne nieruchomości mieszkalne, liczne lokale gastronomiczne i dostęp do bardzo atrakcyjnych ofert pracy. W Śródmieściu mieszczą się siedziby największych zagranicznych korporacji, ale nie brakuje też rodzimych usługodawców.
Co myślą o Śródmieściu jego mieszkańcy? Jakie są zalety mieszkania w ścisłym centrum największego miasta w Polsce, a jakie wady? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Co trzeba wiedzieć o Śródmieściu?
Każdy, kto marzy o tym, aby zamieszkać w centrum Warszawy, powinien znać podstawową charakterystykę tego miejsca. Jest to najstarsza część stolicy, która liczy sobie aż jedenaście tysięcy mieszkańców. Śródmieście leży na lewym brzegu Wisły, a jego powierzchnia wynosi prawie szesnaście kilometrów kwadratowych. Dzielnica ta podzielona jest na osiem osiedli:
- Śródmieście Południowe,
- Śródmieście Północne,
- Powiśle,
- Solec,
- Ujazdów,
- Stare Miasto,
- Nowe Miasto,
- Muranów.
Śródmieście to bardzo nowoczesne centrum biznesowe, kulturalne i edukacyjne. Stale rozpoczynają się prace nad nowymi inwestycjami, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców i turystów, którzy najczęściej zwiedzają właśnie Śródmieście.
Jakie atrakcje warto odwiedzić w Śródmieściu?
Dzielnica ta uważana jest za najbardziej atrakcyjną pod względem turystycznym, z uwagi na liczne zabytki architektoniczne. Każdy turysta chce również zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Starego Miasta. Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, czy Centrum Nauki Kopernik, to tylko niektóre z najczęściej odwiedzanych miejsc w Śródmieściu. Nie można zapomnieć też o słynnej Syrence Warszawskiej oraz bulwarach wiślanych, na których latem można spędzać bardzo przyjemnie czas, rozkoszując się muzyką i towarzystwem.
Doskonale skomunikowana dzielnica
Na pewno ogromnym atutem Śródmieścia, podobnie jak bardzo popularnej wśród Warszawiaków Ochoty, jest komunikacja miejska. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby bardzo szybko i wygodnie można było się dostać do każdej części Warszawy. Do dyspozycji mieszkańców są: metro, autobusy, tramwaje, miejskie rowery i hulajnogi.
Na terenie Śródmieścia funkcjonują aż cztery dworce kolejowe, co bardzo ułatwia wydostanie się z miasta. To również tu można znaleźć się na kluczowym szlaku komunikacyjnym, jeżeli poruszamy się własnym samochodem.
Największym mankamentem są oczywiście korki, które zdarzają się w godzinach szczytu. Ostatnio sytuacja bardzo się jednak poprawiła, dzięki obwodnicom, które umożliwiają szybkie ominięcie miejsc o natężonym ruchu. Warszawiacy twierdzą, że do ścisłego centrum miasta można dostać się z najbardziej skrajnych obszarów Śródmieścia w zaledwie kilkanaście minut.
Mieszkańcy Śródmieścia mają do swojej dyspozycji również prawie czterdzieści kilometrów ścieżek rowerowych, które znacznie zwiększają ich bezpieczeństwo i ułatwiają komunikację między różnymi punktami.
Opieka nad dziećmi i edukacja
Śródmieście to dzielnica, która może się pochwalić sześcioma państwowymi żłobkami i trzydziestoma przedszkolami. Oferta placówek niepublicznych to setki miejsc, które oferują opiekę nad najmłodszymi dziećmi, kiedy ich rodzice są w pracy. Można więc wybrać żłobek lub przedszkole w pobliżu miejsca zamieszkania, aby wygodnie móc odprowadzić dziecko pieszo.
W Śródmieściu funkcjonują również liczne szkoły podstawowe i średnie – publiczne i prywatne. W 2022 roku aż siedem liceów usytuowanych w Śródmieściu znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół średnich w stolicy.
Chcąc zamieszkać w Śródmieściu, warto wziąć pod uwagę szereg plusów, jakie niesie za sobą mieszkanie w tej dzielnicy. Sceptycy podkreślają jednocześnie, że jest to dzielnica głośna i dosłownie tętniąca życiem, co nie odpowiada każdemu.
Opracowanie:
Biuro nieruchomości Warszawa Śródmieście