Poszukując mieszkania, które chcielibyśmy kupić, można spotkać się z różnymi pojęciami, które kategoryzują oferowane nieruchomości. Najczęściej występującymi są rynek pierwotny i rynek wtórny. Co one oznaczają oraz jakie są zalety i wady każdego z nich? O tym w dzisiejszym wpisie blogowym.
Rynek pierwotny i rynek wtórny – czym się różnią?
Rynek pierwotny obejmuje mieszkania oraz domy oferowane przez deweloperów. Są to nieruchomości znajdujące się najczęściej w trakcie budowy, często na etapie „dziury w ziemi”. Osoba je kupująca nie ma możliwości fizycznego ich odwiedzenia. Może dokonać wyboru na podstawie przedstawianych jej w biurze sprzedaży planów. Mieszkania oraz domy z rynku pierwotnego oferowane są najczęściej w tzw. standardzie deweloperskim. Posiadają one tynki i podłogi oraz instalacje grzewcze i wodno-kanalizacyjne.
Rynek wtórny charakteryzuje się z kolei tym, że sprzedaje się na nim mieszkania z „drugiej ręki”. Tym co charakteryzuje rynek wtórny jest zróżnicowany standard oferowanych na nim lokali. Niektóre z nich są wykończone „pod klucz”, inne znajdują się w stanie „do remontu”, zaś jeszcze inne w stanie deweloperskim.
Na pierwszym z nich klient zawiera umowę z profesjonalistą – deweloperem. Na drugim z osobą nie zajmującą się zarobkowo sprzedażą nieruchomości (chyba, że jest nim tzw. flipper).
Zalety i wady rynku pierwotnego
Zaletą rynku pierwotnego jest większa możliwość wyboru. Z rozmów z klientami odwiedzającymi naszą warszawską agencję nieruchomości wynika, że zakup nieruchomości od dewelopera umożliwia im współtworzenie od początku nowej wspólnoty.
Wadą rynku pierwotnego jest długi czas oczekiwania. Jeśli osiedle znajduje się na początkowym etapie realizacji, to można zakładać, że zostanie ono oddane do użytku za około 2 lata. Wadą rynku pierwotnego może być także niewystarczająca infrastruktura społeczna w najbliższej okolicy. Realizacja inwestycji publicznych, takich jak szkoły, przedszkola i placówki służby zdrowia, często nie nadąża za inwestycjami prowadzonymi przez deweloperów. Podobnie przedstawia się sytuacja z inwestycjami drogowymi. Często nie mają one przepustowości dostosowanej do zwiększającej się gwałtownie liczby mieszkańców.
Tym co do niedawna stanowiło argument za wyborem rynku pierwotnego były kwestie podatkowe. Osoba, która nabywa mieszkanie od dewelopera nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Przewaga ta straciła na znaczeniu w przypadku osób, które nabywają swoje pierwsze w życiu mieszkanie. Od 31 sierpnia bieżącego roku są one bowiem zwolnione z obowiązku zapłaty podatku.
Zalety i wady rynku wtórnego
Zaletą rynku wtórnego jest to, że kupujemy nieruchomość, która fizycznie istnieje. Dzięki temu możemy wejść do lokalu i „na własne oczy” przekonać się, czy nam się on podoba. Z uwagi na to, że mieszkanie na tym rynku jest dostępne „od zaraz” przysłowie „czas to pieniądz” nabiera tutaj zupełnie realnego znaczenia. Jeśli ktoś żyje w wynajmowanym mieszkaniu to każdy miesiąc oczekiwania na zakończenie inwestycji budowlanej będzie się dla niego wiązał ze stratą.
Zaletą rynku wtórnego jest zminimalizowanie ryzyka. Chociaż zgodnie z aktualnym stanem prawnym środki jakie są mu wpłacane przez nabywcę podlegają ochronie, to może to doprowadzić do znacznego opóźnienia budowy. Kolejną zaletą rynku wtórnego jest zazwyczaj lepiej rozwinięta infrastruktura społeczna oraz skomunikowanie z innymi lokalizacjami.
Biorąc pod uwagę zalety i wady każdego z obu rynków trudno jest jednoznacznie powiedzieć czy lepiej zdecydować się na mieszkanie od dewelopera, czy na lokal z „drugiej ręki”. To co dla jednych będzie zaletą, dla innych może okazać się wadą. Zanim podejmiemy taką decyzję powinniśmy więc wnikliwie przeanalizować zalety oraz wady każdego z tych rozwiązań.