Oferty sprzedaży mieszkań zawierają często rzut mieszkania. Można na nim znaleźć wiele przydatnych informacji, które pomagają zrozumieć układ przestrzenny, funkcjonalność oraz potencjalne możliwości aranżacyjne. W dzisiejszym wpisie blogowym chcielibyśmy przedstawić najważniejsze informacje, jakie znajdują się na rzucie mieszkania, a także przybliżyć naszym czytelnikom w jaki sposób należy go odczytywać.
Rzut mieszkania – układ i wymiary pomieszczeń
Rzut mieszkania dostarcza kupującemu informacji o powierzchni poszczególnych pomieszczeń oraz o ich wymiarach. Można na nim zobaczyć w jaki sposób są one ze sobą połączone oraz jakie są ich proporcje. Umożliwia to właściwie rozplanowanie poszczególnych izb mieszkalnych, a także ustawienie w nich mebli oraz innych sprzętów. Istotnym elementem rzutu mieszkania jest informacja o skali w jakiej został wykonany. Pozwala to kupującemu na dokładne odwzorowanie rozmiarów poszczególnych pomieszczeń, a także na samodzielne sprawdzenie jakie konkretnie przedmioty będzie mógł w nich ustawić. Czasami na rzucie mieszkania podaje się informację o wysokości ścian. Ma to znaczenie przy planowaniu stałej zabudowy np. szaf wnękowych oraz mebli kuchennych.
Drzwi i okna na rzucie mieszkania
Rzut mieszkania powinien zawierać informacje o usytuowaniu oraz o wymiarach otworów drzwiowych i okiennych. Najlepiej, żeby określał także sposób i kierunek ich otwierania. Umożliwi to kupującemu właściwe zaaranżowanie poszczególnych izb mieszkalnych. Może także doprowadzić do podjęcia decyzji o zmianie kierunku ich otwierania, bądź o zastosowaniu drzwi przesuwnych lub łamanych. Uzyskanie wiedzy o położeniu oraz o wymiarach otworów okiennych pozwala na dokonanie oceny naświetlenia i nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń. Pozwala to na dokonanie oceny jaki będzie komfort ich użytkowania. Co istotne, odpowiednia ilość oraz rozlokowanie otworów okiennych umożliwia przeprowadzenie zmian aranżacyjnych, np. poprzez wydzielenie dodatkowych pokoi. Dokonanie analizy wymaga najczęściej także przeprowadzenie analizy rozmieszczenia elementów konstrukcyjnych oraz instalacji.
Elementy konstrukcyjne oraz instalacje
Rzuty mieszkań zawierają oznaczenie elementów konstrukcyjnych. Przy sporządzaniu planu mieszkania obowiązuje zasada, że ściany nośne nanosi się grubszą linią niż działowe, natomiast piony uwidacznia się w postaci kwadratów. Informacje o umiejscowieniu elementów konstrukcyjnych pozwalają na zaplanowanie ewentualnych przeróbek, jakich będzie można w nim dokonać. Jest to o tyle istotne, że odpowiedni układ ścian i słupów nośnych umożliwia zwiększenie funkcjonalności lokalu, np. poprzez wyodrębnienie w nim dodatkowych pomieszczeń.
Rzuty mieszkań na rynku wtórnym rzadko zawierają informacje o instalacjach wodnych i kanalizacyjnych. Częściej można je spotkać nabywając mieszkanie od dewelopera. Uzyskanie informacji o rozprowadzeniu instancji może okazać się istotne, ponieważ umożliwi kupującemu ewentualne przearanżowanie mieszkania, np. poprzez przeniesienie kuchni lub łazienki. Może to z kolei umożliwić wydzielenie dodatkowego pokoju.
Orientacja względem stron świata
Rzut mieszkania zawiera informację o orientacji względem stron świata. Wskazuje ją znajdujący się na nim kompas, który skierowany jest wierzchołkiem ku północy. Uważa się, że optymalny układ mieszkania to taki, w którym okna sypialni skierowane są na wschód, okna pokoi dziecięcych na zachód lub na południowy zachód a okna w kuchni na północ. Takie usytuowanie umożliwia dorosłym łatwe wstawanie o poranku. Dzieci będą z kolei miały pełen komfort użytkowania swojego pokoju. W przypadku kuchni zapobiegnie to powstaniu w kuchni zbyt wysokiej temperatury.
Jak wynika z przedstawionych powyżej informacji rzut mieszkania zawiera wiele istotnych informacji, które mogą mieć wpływ nie tylko na komfort przyszłego w nim zamieszkiwania, ale także na możliwość dokonania interesujących nas zmian aranżacyjnych. Przed zakupem mieszkania warto zatem zawsze poprosić o jego udostępnienie.
Opracowanie:
Agencja nieruchomości Warszawa – COSMOPOLITAN