Skoro upały nieco zelżały to znowu wybieramy się na spacer ulicami Warszawy. Wiosną zapraszaliśmy naszych czytelników na wycieczkę po Nowym Świecie, który uważany jest za najbardziej prestiżową ulicę stolicy. Dziś chcielibyśmy zaprosić na przechadzkę arterią, która ma ambicje zdetronizować dotychczasowego faworyta – na ulicą Kruczą.
Ulica Krucza – arteria warszawskiej dzielnicy Śródmieście
Ulica Krucza znajduje się w południowej części warszawskiego Śródmieścia. Patrząc od południa rozpoczyna ona swój bieg od skrzyżowania ulic Pięknej i Mokotowskiej a kończy rozwidleniem – ul. Szpitalnej i ul. Zgoda, które od niedawna nosi nazwę Placu Pięciu Rogów.
Ulica Krucza – wczoraj
Historia ulicy Kruczej sięga drugiej połowy XVIII wieku. Znajdujący się tutaj trakt został wytyczony około roku 1770. Swoją nazwę zawdzięcza podmokłemu podłożu, nazywanemu potocznie krukiem. Intensywny rozwój ulicy Kruczej przypadł na okres po upadku Powstania Styczniowego. Została ona wówczas zabudowana tanimi kamienicami czynszowymi. Przed I wojną światową istniało tutaj duże skupisko sklepów z damską odzieżą. Podczas II wojny światowej jej zabudowa została niemal całkowicie zniszczona. Ocalało jedynie kilka kamienic przy ulicach Nowogrodzkiej i Wilczej. Po wojnie podjęto decyzję, że ulica Krucza zostanie ona odbudowana, ale w zupełnie innymi stylu niż wyglądała w okresie międzywojennym. Według przyjętych wówczas założeń architektonicznych miała się ona stać główną osią centralnej dzielnicy o charakterze biurowym. Ulica Krucza została wówczas zamieniona w szeroką 30-40 metrową arterię komunikacyjną, wzdłuż której zostały usytuowane majestatyczne gmachy ministerstw. Początkowo miała ona nie posiadać budynków mieszkalnych. Okazało się to nie być do końca udanym założeniem, ponieważ po godzinach pracy okolica ta całkowicie się wyludniała. Dlatego też po 1956 r. postanowiono uzupełnić zabudowę ul. Kruczej o budynki mieszkalne. Ostatnim zrealizowanym w jej obrębie budynkiem był ukończony w 1957 „Grand Hotel” Orbisu (obecnie Mercure Grand Hotel).
Ulica Krucza – dziś
Ulica Krucza zachowała swój charakter, jaki został jej nadany w okresie powojennym. Obecnie jest to szeroka 30-40 metrowa arteria z chodnikami oraz zlokalizowanymi po obu jej stronach miejscami postojowymi. Najważniejszymi znajdującymi się przy niej obiektami są Mercure Grand Hotel, Państwowa Agencja Atomistyki, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście i Centralny Dom Towarowy.
Ulica Krucza – jutro
W związku ze zmianą przeznaczenia zbiegu ulic Chmielnej i Szpitalnej i utworzeniem tam Placu Pięciu Rogów zmiany mają także dotyczyć ulic Kruczej. Ma ona przejść metamorfozę na wzór barcelońskiej La Rambli. Środek obecnej jezdni zostanie przekształcony w pasaż z wysokimi szpalerami drzew. Z dotychczasowych dwóch pasów ruchu samochodowego w każdą stronę mają pozostać tylko dwa. Zmniejszona zostanie także ilość znajdujących się tutaj miejsc postojowych, które mają zostać usytuowane równolegle do ulicy. Gruntowna modernizacja ulicy będzie miała niewątpliwie wpływ na wartość znajdujących się tutaj nieruchomości. Czy ulica Krucza zdetronizuje dotychczasowego lidera jakim jest Nowy Świat? Wiele wskazuje, że tak. Tym co niewątpliwie będzie przemawiać na jej korzyść jest to, że nie zdecydowano się na całkowite wyłączenie ruchu samochodowego, co okazało się katastrofalną decyzją w przypadku Nowego Światu. Zamknięcie Nowego Światu dla ruchu samochodowego doprowadziło do ucieczki stamtąd biznesu, który zaczął poszukiwać swojego miejsca na postindustrialnych obszarach Mokotowa i Woli. Dobrze zatem, że w przypadku ulicy Kruczej nie ugięto się pod naciskom różnych ruchów miejskich, które także postulowały wprowadzenie takiego rozwiązania.
Ceny mieszkań przy ulicy Kruczej
Ceny ofertowe mieszkań zlokalizowanych wzdłuż ulicy Kruczej są wyższe od średniej dla całego Śródmieścia. Wynoszą one przeciętnie 19 797,80 zł za metra kwadratowy, podczas gdy wg danych przedstawionych przez NBP średnia dla całej dzielnicy wyniosła w drugim kwartale 2022 r. 18 333 zł. Biorąc pod uwagę plany dotyczące jej przebudowy należy zakładać, że będę one w w dalszym ciągu rosnąć. Biuro Nieruchomości Cosmopolitan posiada w swojej ofercie mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Kruczej w Warszawie. Osoby zainteresowane uzyskaniem więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną pod linkiem: https://www.biurocosmopolitan.pl/nieruchomosc/warszawa-srodmiescie-ul-krucza/.