Do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność domu lub mieszkania wymagane jest przedstawienie szeregu dokumentów. Należy do nich zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu. Dlaczego takie zaświadczenie jest wymagane przez notariusza i w jaki sposób można je uzyskać?
Gdyby okazało się, że w lokalu zameldowano jakąś osobę to kupujący mógłby mieć potem problem z jej wymeldowaniem. Zameldowanie jest instytucją prawa administracyjnego nie podlegającą ujawnieniu w księdze wieczystej. Okoliczność tę ustala się w inny sposób – poprzez uzyskanie zaświadczenia.
Jeżeli w oferowanym mieszkaniu zameldowano jej właściciela to powinien dokonać wymeldowania. Jeżeli oprócz zameldowano inne osoby to właściciel powinien je wymeldować. Do ich wymeldowania konieczne może okazać się udanie z nimi do urzędu.
Zaświadczenie o braku osób zameldowaniu w domu lub mieszkaniu jest wydawane przez właściwy Urząd Gminy a w przypadku lokali położonych na terenie Warszawy przez właściwy Urząd Dzielnicy. Zaświadczenie o braku osób zameldowanych jest generalnie wydawane „od ręki”. Obecnie, z uwagi na ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów, konieczne może okazać się uprzednie umówienie wizyty.
Zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu powinno być aktualne. Warto zatem zadbać, żeby wystawiono je nie wcześniej niż na kilka dni przed podpisaniem aktu notarialnego.
Opracowanie:
Pośrednik nieruchomości – Warszawa Wawer