Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta na czas oznaczony. W praktyce funkcjonowania naszego warszawskiego biura nieruchomości jest to zazwyczaj okres jednego roku. Jeśli strony chcą ją kontynuować to mogą albo nic nie robić i wówczas umowa przekształci się w najem na czas nieoznaczony, albo podpisać aneks przekształcający ją w umowę na czas oznaczony. Mogą przekształcić ją w zwykły najem, albo kontynuować najem okazjonalny. W dzisiejszym wpisie blogowym chcielibyśmy pochylić się nad tym ostatnim przypadkiem.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego – jaką powinien mieć formę?
Zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów umowa najmu okazjonalnego oraz wszelkie jej zmiany powinny zostać dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dotyczy to rownież przedłużenia okresu jej obowiązywania. Jeśli strony zaniechają sporządzenia aneksu a najemca będzie dalej zamieszkiwał w lokalu to zgodnie z art. 674 Kodeksu Cywilnego ulegnie ona automatycznie przedłużeniu na czas nieoznaczony. Nie powinniśmy więc sprawy bagatelizować, ponieważ pozycja prawna właściciela nieruchomości może ulec pogorszeniu.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego – czy sporządzać ponownie załączniki?
Zawierając umowę najmu okazjonalnego należy do niej dołączyć następujące dokumenty:
- wskazanie lokalu, do którego najemca uda się po ustaniu stosunku najmu,
- zgodę właściciela lokalu na przyjęcie do siebie najemcy po ustaniu stosunku najmu,
- oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.
Przepisy nie określają, czy przy przedłużając umowę najmu okazjonalnego powinniśmy ponownie sporządzić wszystkie te załączniki. W przypadku dwóch pierwszych zależy to od tego, czy zostało w nich wprost wskazane w przez jaki czas będą one obowiązywały. Jeśli z tych dokumentów to nie wynika to można uznać, że nie ma konieczności ponownego ich sporządzania. Niemniej sprawa nie jest uregulowana przepisami prawa, więc na pewno nie zaszkodzi tego uczynić ponownie. W przypadku oświadczenia o poddaniu się egzekucji, które jest sporządzane w formie aktu notarialnego, niezbędne będzie natomiast ponowne jego sporządzenie. W dokumencie tym wskazuje się bowiem na jaki czas została zawarta umowa najmu okazjonalnego, którą zabezpiecza oświadczenie złożone przez najemcę.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego – czy należy dokonać ponownego zgłoszenia do urzędy skarbowego?
Umowa najmu okazjonalnego podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Zaniechanie tego obowiązku skutkuje tym, że nie łączący strony stosunki prawny będzie korzystać z dobrodziejstwa najmu okazjonalnego, a więc stanie się zwykłą umową najmu na czas oznaczony. Skoro więc urząd skarbowy dysponuje informacją o terminie obowiązywania umowy najmu okazjonalnego to zasadne jest przyjęcie założenia, że przy przedłużeniu czasu jej obowiązywania konieczne jest ponowne jego zawiadomienie o zawarciu aneksu.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego – podsumowanie
Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje, że umowa najmu okazjonalnego może zostać przedłużona jedynie z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dla zachowania dobrodziejstwa z niej wynikającego niezbędne jest ponowne sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz dokonanie zgłoszenia jej przedłużenia do urzędu skarbowego. Ponowne sporządzenie takich dokumentów jak wskazanie lokalu oraz oświadczenia właściciela nieruchomości zastępczej o wyrażeniu zgody na przyjęcie lokatora będzie wymagane jeśli nie został w nich określony termin obowiązywania umowy najmu okazjonalnego. Niemniej sprawa ta nie została prawnie uregulowana, więc dla bezpieczeństwa obrotu prawnego nasza warszawska agencja nieruchomości rekomenduje ich ponowne sporządzenie.